Team a termín EXPEDICE - Sněžka  2001

Po úspěšné expedici Krkonoše 2001 z okolí Vrbatová návrší jsme se rozhodli, že budeme i nadále pokračovat v našem portable vysílání a pokoříme tentokráte nejvyšší horu České republiky a to Sněžku. Termín expedice jsme zvolili na 30.6. 2001, ale bohužel náš expediční team nebyl kompletní, protože Pavel OK2IRO měl jiné pracovní povinnosti, a tak  team expedice tvořili OK1CSS, OK1TDU, OK1XTB, a samozřejmě já OK1TLT, jakožto pachatel a organizátor celé akce.

OK1CSS - Štěpán OK1TDU - David OK1TLT - Tomáš OK1XTB- Jirka

 

Úvod - příprava HAM expedice Krkonoše - Sněžka  2001

Po úspěšném portable vysílání z vrcholků Krkonoš  - Vrbatovo návrší , které jsme podnikli nejen za účelem získání diplomu KOPCE A HORY ČR, jsme se rozhodli, že pokoříme Sněžku 1602 m.n.m. Cílem expedice bylo získat opět co nejvíce bodů do diplomu, podpořit portable vysílání, rozdat co nejvíce bodů protistanicím a především příjemně se pobavit s přáteli na vrcholu naší nejvyšší hory České republiky. Celý nápad uspořádat expedici na Sněžku vznikl ještě dříve než jsme uspořádali naši první expedici na VRBATOVO NÁVRŠÍ při jednom našem pravidelném setkání v pizzerii Padova, kdy Jirka OK1XTB vyslovil návrh o vysílání ze Sněžky a za jeden den tak získat diplom. V této souvislosti mě také napadá za zmínku zajímavý članek o radioamatérském vysílání ze Snězky v roce 1958, kdy Jindra OK1VR navázal první radiamatérské spojeni se Severním Irskem v pásmu 2m.

 

 

Vybavení expedice - TRX, ANT

 

TRX

ft290r.jpg (11334 bytes)

Pásmo 2 m  -  YAESU FT-290RII (Allmode).

ic-t81a.jpg (15165 bytes)

  Pásma 2m, 70 cm a 23 cm - IC-T81e(a) FM.  

ANT

ANT F9T celkový pohled         F9FT detail

Převážně jsme pracovali na 2m a hlavní anténou byla F9FT  9 el.

Na pásmo 70 cm stačila Dual-magnetka. 

 

Sobota 30.6. 2001

 

Sobota 30.6. 2001 - nastal očekávaný den D, na který jsem se všichni těšili. Časně ráno jsme měli sraz u Štěpána OK1CSS, který poskytl svou Felicii jako team-contestové vozidlo a  po všech přípravách jsme úspěšně vyrazili z Prahy směr Krkonoše - Sněžka.

Odjezd z Prahy

Pohled na palubní desku Felicie a GPSku


Navigátor OK1XTB

Cestu jsme již znali z předchozí expedice na Vrbatovo návrší, a tak jsme spokojeně razili pod vrchol Sněžky. Počasí nám přálo a obavy, že bude pršet se pomalu stenčovaly. Během cesty jsme monitorovali pásmo 2m a 70 cm a Jirka OK1XTB inzeroval naši expedici na převaděči OK0C.


Pod vrchol Sněžky jsme dorazili po 8:30 SEC a trochu nás zarazilo parkovné (200,- Kč/den), ale nedalo se nic dělat, a tak se Štěpán snažil nechat svůj vůz co nejblíže k  zastávce lanovky. Cesta z parkoviště však trvala nějakou dobu, a tak jsme k zastávce rychlou chůzí dorazili cca za 15 minut.

Příjez na parkoviště

Lanovka k vrcholu Sněžky


Lanovka

Lanovka

Měli jsme štěstí protože jsme si vydechli, osušili pot a lanovka začla přepravovat cestující směrem k vrcholu.  Pro informaci uvádím, že cena k vrcholu a zpět stojí tuto sezónu 245,- Kč viz.  Lanovka na Sněžku.


Cesta lanovkou trvá také nějakou tu dobu i s přestupem, a tak byl i čas pořídit několik zajímavých fotografii.   Bylo sice chladněji, ale usměv nám stále nechyběl.

Potok

OK1TDU na lanovce


Lanovka Lanovka k vrcholu Jirka a Štěpán při přestupu na lanovce

Přestup na Růžové hoře Jirka i Štěpán zvládli perfekně, přesto že byli otěžkáni stožárem a anténou (ve složeném stavu HI).



Po 20 minutách jízdy jsme dorazili na samotný vrchol Sněžky. Počasí bylo ideální a tak jsme rychle omrkli kótu, pohledy do údolí, ale také i Polsko.

Údolí

Kotelní jámy

Polská observatoř


Kaple TN_cedule.JPG (2222 bytes)

Hledali jsme samozřejmě nejvhodnější místo na vysílání, nejen z pohledu šíření, ale také z pohledu pohodlí. Přeci jenom několik hodin sezení na kamenech není právě to ideální. Na Sněžce je budka České pošty, před kterou stál zahradní stůl, jako odpočívadlo pro turisty. Co jiného nás mohlo napadnout, než slušně poprosit a stůl si zapůjčit jako vysílací základnu. Podařilo se a stůl nám byl zapůjčen. Bylo ho však třeba přenést o několik metrů dál od polských hranic do otevřeného místa směr OK, ale to nám vůbec nevadilo.   


Počasí stále vypadalo slibně a tak jsme narychlo pořídili pár fotek na vrcholu a hurá na stavbu antén. Jedině co nám znepříjemňovalo život byly mouchy, které nás dotěrně obletovaly. Na některých fotkách dokonce digitální foťák mouhy zachytil HI.

Na vrcholu

Team -TDU - CSS - TLT - XTB


Stavba ANT

U stolu pod ANT

Měli jsme s sebou několik antén pro pásmo 2m, ale hlavní anténou měla být 9 elementová F9FT. Zahradní stůl byl ve svém středu opatřeb otvotem pro sluněčník, a tak jsme ho hned využili pro náš stožár. Bylo to asi to nejlepší co může být, protože každý mohl směrovat anténou bez odbýhání ke stožáru, jak tomu bylo při naši předchozí expedici.

 

 

Společnými silama jsme vztyčili stožár, připojili TRX a hodlali jsme zahájit pile-up, ale co se nestalo PSV zcela nevyhovující, a tak musela anténa dolů. Po několika minutovém snažení a záměně koaxiálních kabelů se podařilo celý anténí systém přizpůsobit a hurá na to. Pavel OK2IRO byl doma v Ostravě a vyčkával na 144.310 MHz. Bylo 9:11 UTC a na kmitočtu jsme zaslechli volá vás OK2IRO JN99CS. Stačilo jen dosměrovat a první stanice byla v logu. Prohodili jsme s Pavlem  ještě několik slov a přeladili na na145.550 MHz a začal pile-up.

Pod anténou

OK1TLT dává výzvu do diplomu

 

OK1CSS CQ CQ

OK1TDU CQ CQ

Po nějakém čase se počasí začalo horšit, a tak jsme mít obyvy, že pěkně zmoknem. Přehnalo se sice pár kapek, ale žádný "slejvák" nás naštěstí nepotkal. Zato turisty se vrchol Sněžky jen hemžil, a tak jsme někdy nestíhali hlídat kotvy našeho stožáru před nepozornými návštěvníky a někdy nejen to :-).

 

Samozřejmě bylo třeba udělat i přestávku na svačinu, a tak jsme i na nějakou dobu přerušili vysílání. Rozhodli jsme také zkusit 70 cm, ale co se nestalo? Pro 70 jsem připojil k magnetce mou IC-T81e a začal dávat výzvu. Najednou začal na pásmu zmatek, protože jsem sice vysílal na 433.500 MHz (údaj na display), ale TRX vysílal i na 145.225 MHz. Na to jsem přišel až po vášnivé debatě s jednou stanicí, která mi přesvědčovala, že má jen 2m RIG. Co se děje, že by porucha ???? David zapíná také svou IC-T81e a opět stejný efekt. Jsme QRV na dvou pásmech současně. Štěpán vše monitoruje na svém CTčku. Jirka zjišťuje, že i jeho FT-290R začne sama ladit při zaklíčování. Začínáme mít podezření, že někde přistává UFU HI, ale pravděpodobně se přehnala nějaká magnetická bouře a nebo meterologická stanice v Polsku začala vysílat data takovým výkonem, že naše TRXy nechápaly. Po několika minutách vše přestalo, ale ještě několikrát se celá situace opakovala. Vše zůstává tak trochu záhadou a budeme velice rádi za nějaké srozumitelné vysvětlení celého děje. hamexpedice@volny.cz   

FT-790R

OK1TDU u ANT

OK1TLT a svačinka

OK1TDU v pauze před dalším pile-upem

 

TEAM

TEAM

Blížil se konec našeho sobotního vysílání ze Sněžky, a tak jsme na závěr pořídili expediční foto u ANT a rychla balit. Za zmínku také stojí, že nás naštívil také jeden HAM z DL a jeden z SP.

 

Spáteční cesta do Prahy proběhla bez problémů a Štěpán se ani moc necoural. Všichni jsme pociťovali únavu, ale všechny nás naplňovaly nové zážitky z další úspěšné expedice.

Odjezd domů


Závěrem


Cíl expedice bylo opět  pokořit hranici 2001 bodů, čehož jsme úspěšně dosáhli a během sobotního odpoledne jsme do diplomu Kopce a hory ČR rozdali přes 10 000 bodů.

Doufáme, že jsme opět zvýšili zájem o diplom a o vysílání v přírodě. Děkujeme všem, kteří s námi navázali spojení a těšíme se opět na slyšenou !

Tomaš OK1TLT !